Aktualności Aktualności

DOKARMIANIE ZWIERZĄT

DOKARMIANIE ZWIERZĄT

Zima to czas kiedy wszelkie leśne stworzenia wymagają troski i pomocy ze strony człowieka.

Las pokryty białym puchem to szczególnie trudny okres dla zwierzyny leśnej. Brak dostępu do pokarmu oraz wody stwarza zagrożenie dla przetrwania mieszkańców lasu, którzy narażeni są na głód i mróz.

Właściwe dokarmianie zwierzyny leśnej to prawdziwa sztuka, którą myśliwi i leśnicy opanowali perfekcyjnie.

W przypadku jeleniowatych sprawa jest o tyle prosta, że wystarczy w odpowiednio przygotowanych miejscach (paśniki, poletka) pozostawić karmę, a te same ją odnajdą po jakimś czasie i będą wracać w zależności od potrzeb i warunków dostępności pokarmu w lesie i na polach.

Jeśli chodzi o dokarmianie ptaków sprawa jest bardziej skomplikowana, bo zazwyczaj dokarmiamy ptaki znajdujące się w terenach zurbanizowanych, natomiast te w lasach same dają sobie radę. Przy leśniczówkach i osadach leśnych leśnicy wykładają specjalnie do tego przeznaczoną karmę w postaci „ptasich pyz” lub po prostu wysypują do karmników zboża. Od początku zimy w Nadleśnictwie wyłożyliśmy już 700 kg karmy. Należy pamiętać by wysypywać karmę dobrą jakościowo, a gdy zdecydujemy się na dokarmianie należy je kontynuować przez cały okres niedostatku naturalnego pokarmu.

Ferie zbliżają się wielkimi krokami, spędzając wspólnie wolny czas zachęcamy Was drodzy sympatycy lasu do dokarmiania ptaków, do swoich karmników możecie wrzucać ziarna czarnego słonecznika, orzeszki ziemne, mieszanki nasion oraz słoninę (nie soloną).

Dokarmianie ptaków to prawdziwa przyjemność, obserwując je możemy poznać wiele gatunków, najczęściej przy karmnikach możemy zaobserwować sikory, wróble, kowaliki, często także sójki i sroki.

Ptaki to najlepsi sprzymierzeńcy leśników przy walce ze szkodnikami leśnymi, podczas zimy warto zadbać o naszych małych skrzydlatych przyjaciół.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.

                                                                                                                                                   PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!