Aktualności Aktualności

DREWNO – SUROWIEC ENERGETYCZNY

Z każdym dniem na zewnątrz robi się coraz chłodniej, a w naszych domach rozpoczął się „pełną parą” sezon grzewczy. Sposobów na ogrzewanie jest wiele. Jednak który z nich jest najlepszy?

Drewno w roli surowca energetycznego szybko zyskuje popularność. Wykorzystywane jest nie tylko do ogrzewania coraz większej liczby domów na wsi, ale również na przedmieściach aglomeracji, gdzie powstają nowe osiedla domów standardowo wyposażanych w instalacje kominkowe.

Dla wielu nabywców ważne jest to, że drewno jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, co gwarantuje zrównoważona gospodarka zasobami leśnymi, prowadzona przez Lasy Państwowe.

Najlepszym paliwem stosowanym przy ogrzewaniu kominkowym jest drewno gatunków liściastych o zwartej strukturze i dużej twardości (buk, brzoza, klon, grab, dąb) oraz brykiety z odpadów drzewnych. Drewno powinno być suche, o wilgotności poniżej 20 proc. Wówczas pali się nie dymiąc i nie traci ciepła na odparowanie wody. Iglaste gatunki drewna (sosna, świerk, modrzew, jodła) w przeliczeniu na masę mają wyższą kaloryczność. Jednak ze względu na zawartość żywic, szybciej się spalają. Ponadto łatwiej się gazują i brudzą szyby wkładów kominkowych. Ich zaletą jest natomiast wysoki płomień i przyjemne trzaski podczas palenia.

 

Gdzie kupić drewno opałowe?

Sprzedaż detaliczna drewna w Nadleśnictwie Kwidzyn prowadzona jest w biurze nadleśnictwa we wtorki i czwartki od godziny 8.00 - 13.00 oraz w leśnictwach w czwartki lub piątki w godz. 7.00 - 9.00.

Osobą zajmująca się sprzedażą w Nadleśnictwie Kwidzyn jest  Pani Katarzyna Tyburska, Specjalista SL ds. sprzedaży drewna telefon kontaktowy 55 261 69 72, kontakty do Leśniczych znajdą Państwo tutaj.

Cennik detaliczny sprzedaży drewna obowiązujący od 22 stycznia 2018 r. oraz ramowe zasady rozpatrywania reklamacji na surowiec drzewny znajdują w plikach załączonych poniżej.