Aktualności Aktualności

Jesień w obiektywie leśników

Dla leśników jesień to pora związana z przygotowaniem lasu do nadchodzącej zimy.

Zabezpieczają najmłodsze pokolenie lasu przed szkodami od zwierząt, które w poszukiwaniu karmy potrafią zniszczyć wiele drzewek. Przygotowują powierzchnie, gdzie na wiosnę zostaną zasadzone nowe sadzonki, jak też pielęgnują już posadzone. Planowanie prac na zimę przewiduje trudne warunki terenowe. Przygotowują drewno zabezpieczające potrzeby opałowe lokalnej społeczności, jak także drobniejsze rzeczy, ale równie ważne, takie jak wywieszanie karmy przy leśniczówkach dla odwiedzających te miejsca ptaków. Natura także rozpoczyna przygotowania, by ułatwić funkcjonowanie roślin i zwierząt w czasie nadchodzących chłodów. 

Jesienią las zmienia kolory, ścieżki leśne są usłane barwnymi liśćmi, które już spadły z drzew. Najgrubsze części roślin ulegają zdrewnieniu, zaś rośliny wieloletnie gromadzą substancje zapasowe w korzeniach.

Najbardziej okazałym drzewem o tej porze roku jest dąb, który jest obwieszony żołędziami idealnie nadającymi się do robienia leśnych ludzików. Znaleźć można jeszcze wiele grzybów, leżących szyszek, owoców leszczyny oraz pięknych wielobarwnych liści.

Las podziwiać można przez cały rok lecz zadaniem wielu najładniej prezentuje się właśnie jesienią.

Człowiek również wykorzystuje jesień aby podobnie jak zwierzęta przygotować się do zimy, zabezpieczając się przed nadchodzącymi mrozami kupuje drewno opałowe oraz robi zapasy w postaci przetworów.