Aktualności Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Nadleśniczy Nadleśnictwa Kwidzyn wspólnie z pracownikami złożyli kwiaty pod pomnikiem Bolesława Usowa

Życie Bolesława Usowa można określić  jako nieustanną walkę o obronę ojczyzny.  Niewątpliwie należy do Żołnierzy wyklętych. To Ci żołnierze, którzy nie polegli w walce o Niepodległość Ojczyzny ale byli po Wojnie szykanowani przez ówczesną władzę.

Młodość Usowa przerwała Wojna, w której aktywnie uczestniczył. Od 1943 r., pod pseudonimem „Konar" brał udział w działaniach partyzanckich w oddziale NOW-AK pod dowództwem Franciszka Przysiężniaka. On i jego oddział zasłynął szczególnie w bitwie na Porytowym Wzgórzu. Za wyróżniające się męstwo w walkach Armii Krajowej na Lubelszczyźnie odznaczony został  w 1944 r. Orderem Wojennym Virtuti Militari.

W 1945 roku objął stanowisko Nadleśniczego w Nadleśnictwie Kwidzyn,. Był pierwszym Nadleśniczy naszego nadleśnictwa. Brał czynny udział w życiu  społecznym  Kwidzyna. Tworzył struktury Polskiego Związku Łowieckiego na terenie powiatu kwidzyńskiego. Podczas pełnienia funkcji nadleśniczego Nadleśnictwa Kwidzyn, Bolesław Usow był kilkukrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez Urząd Bezpieczeństwa.

W lutym 1947r. został nawet aresztowany i więziony w  Lublinie, zwolniony został tylko dzięki wstawiennictwu sowieckich dowódców partyzanckich, którym uratował życie na Porytowym Wzgórzu. 30 lipca 1954 r. Nadleśniczy Bolesław Usow zginął w wypadku motocyklowym. Niewyjaśnione do końca pozostają okoliczności tragicznej śmierci.

 

Tekst: Monika Wudarczyk

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                                              PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!