Aktualności Aktualności

Sęp płowy na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn – to prawdziwa przyrodnicza ciekawostka

Niesamowity gatunek ptaka widziany na wysypisku śmieci w Gilwie Małej.

 

       19 lipca 2017 pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich otrzymali informację o niesamowitym gatunku ptaka widzianym na wysypisku śmieci w Gilwie Małej. Gdy dojechali na miejsce ptaka już nie było, ale pracownikom wysypiska udało się zrobić zdjęcie. Wg Pana Tadeusza Markosa z Zespołu Parków Krajobrazowych z fotografii jednoznacznie wynika, iż mamy do czynienia z sępem płowym.

       Sęp płowy jest ptakiem padlinożernym z rodziny jastrzębiowatych, posiada charakterystyczną, popielatą, nagą głowę i wygiętą szyję, pokryte rzadkim miękkim puchem. Żywi się przede wszystkim padliną, a w przypadku braku pożywienia atakuje niewielkie ssaki. Może żyć ponad 40 lat, rozpiętość jego skrzydeł może dochodzić do 280 cm. W Polsce bytował wiele lat temu. Jak podaje literatura ostatnie lęgowe ptaki występowały w Polsce na początku XX wieku. Obecnie występuje przede wszystkim w suchych górach południowej Europy, Azji oraz Afryki.

Przypadki zalatywania tych ptaków do Polski są odnotowywane. Sęp na szczęście był zdrowy i w pełni sił oraz nie wymagał żądnej interwencji – poinformował nas Pan Tadeusz Markos.

 

Tekst: Monika Wudarczyk, Edyta Zamyślewska