Aktualności Aktualności

Wysyp grzybów - czyli jak zachowujemy się w lesie

Wysyp grzybów, przy jednocześnie pięknej pogodzie, który zanotowaliśmy w zeszłym tygodniu przyczynił się do tego, iż gościliśmy w lesie znaczną liczbę osób. Lecz należy pamiętać, iż pobyt w lesie to nie tylko przyjemne spędzanie czasu na łonie natury.

To również pewne obowiązki i zasady którymi trzeba się kierować, gdy wchodzi się do lasu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż wjazd do lasu samochodem możliwy jest tylko drogami publicznymi lub udostępnymi do ruchu (to że droga jest udostępniona informuje specjalna tablica informacyjna). Natomiast parkowanie na terenach leśnym może odbywać się tylko  w miejscach do tego wyznaczonych. Również nie wszędzie można wejść - są takie miejsca w lesie np. uprawy, ostoje zwierzyny, powierzchnie z trwającymi pracami  z zakresu np. pozyskania i zrywki, gdzie obowiązuje zakaz wchodzenia. Pamiętajmy o tym korzystając z lasu.

Czas „powszechnego grzybobrania”  to również wzmożona praca służby leśnej w Nadleśnictwie Kwidzyn. W minionym tygodniu służba leśna patrolowała las i osobom łamiącym przepisy zwracała uwagę. Ale chcieliśmy również docenić osoby, które dostosowały się do obowiązujących przepisów. Tym, którzy zaparkowali samochody w sposób prawidłowy, przy szybie za wycieraczką zostało położone podziękowanie informujące, iż uprawnia ono do odbioru sadzonki drzewka leśnego ze Szkółki leśnej w Brachlewie.

Życzymy miłego i bezpiecznego  korzystania z lasu.

tekst: Monika Wudarczyk