Lista aktualności Lista aktualności

XXVI Rajd Leśnika

Organizacja XXVI Rajdu Leśnika przypada w roku Jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych. Zaszczyt gospodarzy imprezy przypadł leśnikom gdańskim.

      Jeszcze nie umilkły echa jubileuszowego XXV Rajdu Leśnika a już mamy przyjemność zaprosić Was w dniach 11-13 września 2014 roku na następne spotkanie leśnej braci stanowiące wstęp do kolejnych 25-ciu lat wspólnych rajdów. Jeszcze większym zaszczytem jest dla nas fakt, że organizacja XXVI rajdu przypada w roku Jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, których historię, teraźniejszość i przyszłość tworzą wspólnie całe pokolenia polskich leśników.

      W swych rajdowych wyjazdach mieliśmy niewątpliwą przyjemność przemierzać drogi i bezdroża wszystkich regionów naszego kraju - no prawie wszystkich. Jest jeden region, który w długiej historii Rajdu Leśnika nie dostąpił jeszcze zaszczytu miana gospodarza tej zacnej imprezy – Regionem tym jest Ziemia Gdańska. Co prawda bywało w przeszłości, że w swych rajdowych wyprawach po ościennych dyrekcjach leśnicy z całej Polski nawiedzali pogranicze Kociewia, Kaszub czy też Żuław ale były to, używając rycerskiej nomenklatury, " jeno nieśmiałe podjazdy pod krzyżackie włości...".

      Dzisiaj otwieramy przed Wami szeroko wrota do krainy znanej z literatury, filmu i legend, krainy od czasów starożytnego Rzymu kojarzonej z cennym klejnotem morza - jantarem. To bursztynowe złoto towarzyszyć Wam będzie na wielu trasach prowadzących zakątkami gdańskiej dyrekcji. Przyjdzie Wam skosztować trudów ciężkiego życia ludzi morza zmagających się codziennie z kaprysami Neptuna. Doświadczycie nie tylko słonego smaku morskiej wody ale również wartkiego nurtu pomorskich rzek, którymi spławimy Was na różne możliwe sposoby. Skosztujecie skarbów naszej ziemi zarówno tych danych przez naturę jak i tych stworzonych rękami miejscowych społeczności. Poznacie tajniki warsztatu pracy bursztyniarzy, garncarzy, piwowarów, cieśli i żeglarzy. Wielu z Was pozna tajniki średniowiecznego rycerstwa potykając sie pieszo lub konno aby po trudach ciężkiego dnia zasiąść z wesołą kompanią przy stołach pełnych jadła i napitku w rytmach muzyki mniej lub bardziej historycznej. Tym zaś, których nie pociąga walka o rycerskie zaszczyty i łaskawość dam dworu, proponujemy podróż ścieżkami nadmorskich rezerwatów gdzie roi się od fok, morświnów i kormoranów. Poczujecie się jak na Saharze przemierzając bezkresne, wędrujące wydmy. Pokażemy Wam miejsca świadczące o świetności naszego regionu budowanej przez mieszkańców Europy przybyłych na nasze ziemie na przestrzeni wieków. Niektórym z Was dane będzie unieść się do gwiazd idąc śladami mistrzów Kopernika i Heweliusza. Wielu wyląduje w średniowiecznych lochach zaś inni poczują się jak polscy zesłańcy na Syberię, emigranci w Kanadzie czy partyzanci Pomorskiego Gryfa. Jeśli ktoś z Was zechce przypomnieć sobie internackie i akademickie czasy odwiedzi dom do góry nogami zaś tym, którzy inaczej postrzegają swą szkolną przeszłość polecamy w "nagrodę" drezyny.

       Jednak ponad wszystko spotkacie tu tych za którymi tęsknicie. Spotkacie przyjaciół ze szkolnej ławki, dawnych znajomych z pracy, których zawodowe wybory lub porywy serca rzuciły na drugi koniec Polski. Wspomnicie stare przyjaźnie, zawrzecie nowe by trwały przez kolejne 25 rajdów.

Po prostu przez te kilka dni po raz kolejny będziecie razem - tym razem na Jantarowym Szlaku.

Karta zgłoszeniowa już do pobrania. 

Rejestracja od 17 marca 2014.

Komitet Organizacyjny XXVI Rajdu Leśnika " Na Jantarowym Szlaku" Gdańsk 2014.