Aktualności Aktualności

Zapraszamy do wspólnego dokarmiania ptaków

Końcówka zimy to trudny okres dla zwierząt leśnych, w tym również dla ptaków. Nasiona i owoce opadły lub zostały już zjedzone, warstwę ściółki pokrywa zmarznięty śnieg. Dlatego też leśnicy i inni „miłośnicy ptaków” wykładają dla nich karmę.

Nadleśnictwo tej zimy zakupiło i przekazało chętnym do dokarmiania prawie 650 kg karmy w postaci kól (czyli „ptasich pyz” zlepionych z tłuszczu i ziaren).

Zachęcamy również Państwa do dokarmiania ptaków, a można to robić na wiele sposobów. Najprostszym sposobem jest wysypanie ziaren wprost do karmnika, sikorom można powiesić kawałek niesolonej słoniny, również w sklepach dostępne są różne „ptasie przysmaki”.

Przy odrobinie chęci można taki ptasi smakołyk wykonać samemu. Wystarczy w pojemniczku (lub siateczce) umieścić mieszankę niesolonych ziaren (np. pszenicę, słonecznik, orzechy) wymieszanych z tłuszczem ze stopionej słoniny. Poczekać aż stężeje, zamocować sznureczek i "pyza" jest gotowa do zawieszenia na dworze.

Dla pierwszych 10 osób które przyjdą lub zadzwonią do Nadleśnictwa i podadzą hasło „ptasi przyjaciel” czeka karma w postaci „ptasich pyz”.

*Karmę należy odebrać w siedzibie Nadleśnictwa, ul. Braterstwa Narodów 67, 82-500 Kwidzyn, kontakt: sekretariat; 55 279 39 29