Asset Publisher Asset Publisher

Uważajmy w lesie na kleszcze

Wielkimi krokami zbliża się lato. Sprzyja to rozprzestrzenianiu się kleszczy w lesie, więc korzystając z lasów róbmy to rozsądnie - apelują leśnicy Nadleśnictwa Kwidzyn. Spacerując po lesie jesteśmy narażeni na atak kleszczy, które są groźnymi pasożytami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

Kleszcze najczęściej spotykane są w lasach i na łąkach, dlatego też jeśli w okresie letnim przebywasz w lesie spodziewać się możesz, że będziesz miał kontakt z owadem należącym do rodziny pajęczaków.

W profilaktyce przeciw ukąszeniu kleszczy bardzo ważny jest ubiór, mianowicie zabudowane obuwie oraz długie spodnie i długi rękaw. Należy również  zabezpieczyć ciało dostępnymi środkami odstraszającymi owady.

Pamiętaj, że każdorazowo wracając z lasu powinniśmy się dokładnie obejrzeć, aby w razie ukąszenia, kleszcz przebywał w organizmie jak najkrócej. Samo wgryzienie się kleszcza jest bezbolesne, co wynika z wyspecjalizowanego aparatu gębowego. Kleszcz robi nim niewielkie nacięcie jednocześnie wpuszczając w nie substancję znieczulającą.

Wgryziony kleszcz może zarazić chorobami odkleszczowymi już podczas ukąszenia. Kleszcze wywołują takie choroby jak borelioza czy zapalenie opon mózgowych. Nie wolno więc zwlekać z przeglądem ciała. Kleszcze usuwać najlepiej przy pomocy pęsety. Należy złapać go jak najbliżej skóry i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wyciągnąć.

Jeśli kleszcz zagnieździł się bardzo głęboko bądź dzieje się coś niepokojącego np. zaczerwienienia wokół miejsca ukąszenia, lepiej samemu nie podejmować próby usunięcia pasożyta tylko jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Po wyjęciu kleszcza ranę należy zdezynfekować, a ręce dokładnie umyć. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kolejne tygodnie - w wypadku wystąpienia rumienia, obrzęku lub pojawienia się objawów grypowych należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

Wśród leśników borelioza, wywołana przez ukąszenie kleszcza uznawana jest za chorobę zawodową. Leśnicy i pracownicy leśni w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni narażeni są codziennie na ich ukąszenia. Okres ten jest prawdziwą walką z uciążliwymi pajęczakami. Stąd codzienna profilaktyka i specjalistyczne leczenie w przypadku wykrycia boreliozy, są dla naszej grupy zawodowej bardzo ważne.