Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Dzięcioł duży (Dendrocopos major)

Leśni bębniarze.

Systematyka:

Rząd:   dzięciołowe

Rodzina:   dzięciołowate

Gatunek:   dzięcioł duży

         Przyszedł czas gdy w lesie nie słychać już radosnego świergotu ptaków a po drzewostanie rozlega się charakterystyczne stukanie – to dzięcioł, dobosz lasów intensywnie uderza w drzewa swoim dziobem.

Dzięcioł swoimi wymiarami zbliżony jest do drozda. Spośród innym leśnych ptaków wyróżnia się ciekawym upierzeniem. Kuper, ogon, skrzydła i część głowy ma koloru czarnego, dół ciała ptaka jest biały. Na dolnej części brzucha, wyróżnia się bardzo wyraźna jaskrawoczerwona pręga. Podobną na tylnej części głowy posiada samiec, nie posiada jej natomiast samica.

            Występuje na terenie całej Polski. Dostrzec go możemy w lasach, borach i drzewostanach mieszanych. Głównym pożywieniem dzięcioła, jest pokarm pochodzenia zwierzęcego. Zjada on wydłubywane z pnia drzewa głównie larwy kornika, dlatego dzięcioły często określane są mianem „lekarzy lasu”. Podczas zimowych spacerów po lesie możemy natknąć się na widok szyszek powtykanych w szczeliny pni. Są to tzw. kuźnie dzięciołów, przy pomocy których ptaki te wydobywają nasionka z szyszek.

 Wszystkie dzięcioły gnieżdżą się w dziuplach, które najczęściej wykuwają samodzielnie. Dzięcioł duży objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Więcej tutaj:                

https://www.tenpieknyswiat.pl/2009/09/11/kuznia-dzieciola

http://www.ptakipolski.pl/dzieciol-duzy/

Oglądaj:

Para dzięciołów

Odgłos:

Odgłos dzięcioła dużego

 

Tekst: Edyta Zamyślewska