Asset Publisher Asset Publisher

Wysyp grzybów - czyli jak zachowujemy się w lesie

Wysyp grzybów, przy jednocześnie pięknej pogodzie, który zanotowaliśmy w zeszłym tygodniu przyczynił się do tego, iż gościliśmy w lesie znaczną liczbę osób. Lecz należy pamiętać, iż pobyt w lesie to nie tylko przyjemne spędzanie czasu na łonie natury.

Czas „powszechnego grzybobrania”  to również wzmożona praca służby leśnej w Nadleśnictwie Kwidzyn. W minionym tygodniu służba leśna patrolowała las i osobom łamiącym przepisy zwracała uwagę.

To również pewne obowiązki i zasady którymi trzeba się kierować, gdy wchodzi się do lasu. Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż wjazd do lasu samochodem możliwy jest tylko drogami publicznymi lub udostępnymi do ruchu (to że droga jest udostępniona informuje specjalna tablica informacyjna). Natomiast parkowanie na terenach leśnym może odbywać się tylko  w miejscach do tego wyznaczonych. Również nie wszędzie można wejść - są takie miejsca w lesie np. uprawy, ostoje zwierzyny, powierzchnie z trwającymi pracami  z zakresu np. pozyskania i zrywki, gdzie obowiązuje zakaz wchodzenia. Pamiętajmy o tym korzystając z lasu.

 

Życzymy miłego i bezpiecznego  korzystania z lasu.

tekst: Monika Wudarczyk

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!