Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

W Nadleśnictwie Kwidzyn rocznie pozyskuje się ponad 120 tyś m3 drewna, z czego ok 30% pozyskiwane jest sprzętem specjalistycznym typu harwester, Większość drewna zrywana jest forwarderami. Jest to sprzęt przyjazny dla środowiska leśnego, spełniający najwyższe kryteria ekologiczne. Surowiec dostarczany jest zarówno na rynek krajowy, jak i do odbiorców regionalnych i lokalnych. Współpracujemy w tym zakresie z ponad 100 firmami.

         W użytkowaniu rębnym drewno pozyskuje się wycinając drzewa  dojrzałe do wyrębu, wyprzedzając tym zabiegiem proces  naturalnego starzenia się i zamierania.  Realizując proekologiczną gospodarkę leśną zmniejsza się wielkość wyrębów i udział zrębów zupełnych, Ponadto część drzew na tych powierzchniach pozostawia się do naturalnego rozpadu lub następnej kolei rębu, Są to zarówno osobniki zdrowie do inicjowania odnowienia naturalnego lasu, jak i drzewa dziuplaste, martwe, które są miejscem życia i rozrodu wielu roślin i zwierząt. Leśnicy mając na celu polepszenie jakości i stanu sanitarnego lasu wycinają również, przede wszystkim w użytkowaniu przedrębnym, drzewa chore , obumierające i stanowiące konkurencję dla osobników najlepszych.

          Użytkowanie lasy, to nie tylko drewno. Wielkim bogactwem, z którego chętnie korzystają odwiedzający nasze lasy są grzyby, borówki ( w tym popularnie nazywane jagodami), jeżyny, maliny, róża, głóg, jarzębina, żurawina, bez czarny, berberys czy orzechy laskowe. Z reguły są one bogatsze w witaminy od owoców ogrodowych, zdrowsze i trwalsze. Są one dostępne dla osób, które będą wykorzystywały te surowce na potrzeby gospodarstwa domowego. Korzystając jednak z dobrodziejstw lasu należy pamiętać, żeby go nie dewastować i zaśmiecać.