Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Głuszec (Tetrao urogallus) - ginący rycerz kniei

Głuszec jest największym ptakiem grzebiącym w Europie

Systematyka:

Rząd: Grzebiące

Rodzina: Kuraki

Gatunek: Głuszec zwyczajny

 

Głuszec to okazały, bardzo rzadki ptak wielkości mniej więcej gęsi. Samica jest blisko dwukrotnie mniejsza od samca. Długość jej ciała wynosi ok. 60 cm, zaś samca 110 cm. Różnice w wyglądzie samicy i samca (tzw. dymorfizm płciowy) są bardzo wyraźne - samica jest mniejsza i bardziej niepozorna. Samiec ubarwiony jest w różnych odcieniach: brunatnych, szarych i czarnych z białymi plamami po bokach ciała i u nasady skrzydeł. Ma on żółtawy dziób oraz czerwoną skórę wokół oka. Ciało samicy pokrywają rdzawe i płowe pręgi. Na piersi ma rdzawą plamę.

              Głuszce w Polsce występują w 4 izolowanych miejscach w: Puszczy Augustowskiej, Knyszyńskiej, Białowieskiej oraz na Lubelszczyźnie. Głuszce nie znoszą sąsiedztwa ludzi – dlatego też zasiedlają głównie rozległe i zwarte kompleksy borów i lasów mieszanych z dobrze rozwiniętym podszytem i runem.
              Głuszec jest autorem jednego z najbardziej widowiskowych przedstawień – tokowiska (okres godowy), które odbywa się od marca do maja. Samce zaczynają swoje toki na drzewie, tuż przed wschodem słońca. Pieśń godowa składa się z 4 części: klapania, trelowania, korkowania i szlifowania. Poza okresem godowym samce prowadzą samotniczy tryb życia, samice natomiast żyją w grupach rodzinnych. Odżywiają się pokarmem roślinnym: liście, pędy, owoce; zimą zjadają głównie igliwie sosny, świerka i jodły.

 Głuszec objęty jest ścisłą ochroną gatunkową – wymieniony jest w Polskiej czerwonej księdze jako gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem. Jest bardzo nielicznym ptakiem lęgowym – liczebność populacji szacuje się na 550-750 osobników.

 

Więcej tutaj:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407066,ochrona-gluszca-w-puszczy-augustowskiej.html

http://mlodziez.erys.pl/lesnoteka/ptaki/gluszec

 

Oglądaj:

Dlaczego głuszec żyje w głuszy???

Odgłosy:

Odgłos głuszca

 

tekst: Edyta Zamyślewska