Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kukułka zwyczajna (Cuculus canorus)

Oto czarna owca wśród ptaków!

Systematyka:

 

Rząd: kukułkowe

Rodzina: kukułki

Gatunek: kukułka zwyczajna

 

Kukułka jest ptakiem wielkości gołębia. Ma szary grzbiet i charakterystyczny, biały brzuszek z ciemnymi prążkami. Jest bardzo płochliwa i trudno ją zaobserwować. Kukułka to właścicielka jednego z najbardziej znanych wśród ptaków głosów. Bez trudu każdy z nas rozpozna wiosenne kukanie.

Dawniej w Polsce kukanie miało zwiastować zamożność lub małżeństwo, a liczba kuknięć miała oznaczać liczbę lat do ślubu lub lat w małżeństwie. Kolejny z ciekawych przesądów mówi o tym, że przy usłyszeniu po raz pierwszy kukania należy mieć pieniądze przy sobie, aby się przez cały rok trzymały.

 

 Kukułka ma opinię jednego z najbardziej cwanych i leniwych ptaków. Choć swoim śpiewem wzbudza w nas sympatię, w ptasim środowisku jest prawdziwą czarną owcą. Kukułki nie budują gniazd. Swym podstępem i sprytem skłaniają ptaki innych gatunków, podobnych wyglądem, tj. pliszki, świergotki do wychowywania swojego potomstwa. Stąd także wziął się popularny zwrot o kukułczym jaju, czyli kłopotliwym i niechcianym prezencie.

 

Kukułki są spotykane, w całej niżowej Polsce, we wszystkich typach siedlisk - można je zobaczyć zarówno w lesie, jak i na łące, a nawet na górskim zboczu. Są to ptaki owadożerne. Główny element ich diety stanowią gąsienice motyli i chrząszcze.

 

Kukułka jest ptakiem wędrownym, objętym w Polsce ścisła ochroną gatunkową.

 

Więcej tutaj:

 http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/cuckoo

http://www.fakt.pl/kobieta/plotki/kukulka-czarna-owca-wsrod-ptakow/1z27rd8

 

Oglądaj:

Z życia młodej kukułki

 

Odgłosy:

 

Wiosenne kukanie

 

Tekst: Edyta Zamyślewska