Bielik

W Polsce żyje w stanie dzikim 421 gatunków ptaków, z czego 236 jest lęgowych. Pozostałe gatunki, to ptaki u nas zimujące, sporadycznie zalatujące lub migrujące przez teren Polski. Będziesz mógł je poznać! Na stronie naszego nadleśnictwa cyklicznie co dwa tygodnie będą pojawiały się artykuły opisujące naszych skrzydlatych przyjaciół (szukaj w zakładce Edukacja - Ptaki naszych pól i lasów).

Bocian czarny

Czarny krewniak bociana białego

Orlik krzykliwy

Podniebny akrobata

Kania ruda i Kania czarna

Kania ruda i jej bliski krewniak - Kania czarna.

Jastrząb vs Myszołów

Jastrząb (Accipter gentilis) i myszołów (Buteo buteo) to dość duże ptaki drapieżne. Długość ciała obu ptaków wynosi ok. 65 cm. Rozpiętość skrzydeł jastrzębia to ok. 120 cm, zaś myszołowa ponad 130 cm. U tych gatunków ptaków brak jest jakiegokolwiek zróżnicowania w wyglądzie samców i samic. Samice są jedynie nieco większe.

Trznadel zwyczajny

Cytrynowy śpiewak

Szpak

Jaki jest szpak każdy widzi - to ptak, którego nikomu przedstawiać nie trzeba.

Kos

Czarny wokalista parków i skwerów miejskich

Bażant zwyczajny

Tego pospolitego kuraka możemy spotkać podczas jesiennej wyprawy za miasto – ekstrawaganckiego koguta i niepozorną kurę bażanta zwyczajnego.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris)

Jaki jest szpak każdy widzi - to ptak, którego nikomu przedstawiać nie trzeba.

Systematyka:

Rząd:    wróblowe

Rodzina:   szpakowate

Gatunek:   szpak zwyczajny

Szpak to niewielki i dość lekki ptak. Długość jego ciała wynosi ok. 23 cm, zaś ciężar zaledwie 75 gram. Ubarwienie szpaka na ogół wszystkim kojarzy się wprost – jest czarne, nie jest to jednak  regułą. Rzeczywiście tak jest, ale  w upierzeniu spoczynkowym można dostrzec, że całe ciało – szczególnie jesienią ma pokryte białymi perełkami. Charakterystyczną cechą jego upierzenia jest metaliczny połysk piór. Brak tu wyraźnego dymorfizmu płciowego, można go dostrzec jedynie w okresie godowym. Występuje natomiast zróżnicowanie osobników ze względu na ich wiek. Młode szpaki są szare, z czasem zmieniają kolor piór na czarne. W okresie godowym szpak ma żółty dziób i czerwone nogi.

Szpak jest wszędobylski i świetnie przystosował się do życia w mieście. Zasiedla obszar całego kraju. Preferuje skraje lasów, parki miejskie i wiejskie, ogrody, aleje i kępy drzew. Szpaki nie budują gniazd. Jako miejsca lęgowe służą im albo dziuple, albo budki.

Przez znaczną część roku szpak odżywia się pokarmem zwierzęcym, zjadając stonkę i  inne uciążliwe owady – można by rzec, że jest nawet pożyteczny. Niestety, młode ptaki, zwłaszcza w okresie letnim  gustują w jagodach, wiśniach, czereśniach. Występują przede wszystkim stadnie, czyniąc znaczne spustoszenia w sadownictwie.

Szpak jest ptakiem wędrownym , objętym w Polsce ścisłą ochroną gatunkową

 

Więcej tutaj:

http://www.ptakipolski.pl/szpak/

http://ptaki.info/szpak

 http://www.edunauka.pl/orniszpak.php

Oglądaj:

Uzdolniony śpiewak   

Odgłos:

Odgłos szpaka 

tekst: Edyta Zamyślewska

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności